Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound.  If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?


$4.95

$4.20

$3.60

$3.30

$3.10

考题讲解
还没有题目讲解(毕出老师会陆续发布对官方考题的解读,请保持关注)。

登录注册 后可以参加讨论

快来第一个发言吧
GMATLA-PS