Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money?
(1) One pound of pears costs $0.50 more than one pound of apples.
(2) One pound of pears costs ~$1\frac{1}{2}$~ times as much as one pound of apples.
Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
BOTH statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
EACH statement ALONE is sufficient.
Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.
(1) p单价=a+0.5
p数量=5a/(a+0.5)
(2) p单价=1.5a
p数量=5a/1.5a=10/3